Perşembe, 22 Ağustos 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Ağrı’nın Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü Kutlandı

Ağrı’nın Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü Kutlandı

1100 Toplam Gösterim
Ağrı’nın Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü Kutlandı

Ağrı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. yıl dönümü törenle kutlandı.


 Abide Meydanı’nda başlayan kutlama programında Valimiz Sayın Süleyman Elban, 12.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Faruk Metin ile Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.


 Daha sonra kutlamalar Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam etti. Buradaki program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.


 Programda konuşan Vali Elban,’’ Çok değerli hemşehrilerim sevgili Ağrılılar bugün güzel Ağrı’mızın Düşman İşgalinden Kuruluşu’nun 101. yıldönümünü kutlamak üzere buradayız. Yüzyıl önce Anadolu’nun her yerinde inançlarını, namuslarını ve vatanlarını savunmak için top yekün bir mücadele başlamıştı ve bu mücadelede ilk başlayanlardan birisi de Ağrı oldu. O dönemde Ağrı büyük ızdırap çekmiş ve çok şehit vermiş ancak Ağrı, alnının akıyla mücadele edip, başarıyla çıkan ve Anadolu’daki diğer şehirlere moral olmuştur. Ağrıdan sonra diğer şehirlerde de başlayan bu başarı hikayesi dalga dalga Anadolu’nun her yerinde yayılmıştır. Ulusal Kurtuluş Mücadelesi tıpkı güneşin Doğudan doğduğu gibi; Doğudan doğarak Anadolu’nun her tarafını aydınlatmıştır’’ ifadelerini kullandı.


 Program öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunması, Erol Parlak Güzel Sanatlar Lisesi Türk Halk Müziği orkestrası müzik dinletisi ve Halk Eğitim Merkezi’nin Halk Oyunları Ekibinin gösterisi ile devam etti.


 Ardından 15 Nisan Ağrı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. yıl dönümü münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimiz ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü eşgüdümünde gerçekleştirilen Kurtuluş Koşusunda dereceye giren sporcularımıza ödülleri takdim edildi.


 Günün anısına toplu fotoğraf çekimi ardından program sona erdi.

 

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE