Pazar, 16 Aralık 2018
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Fal bakmak şirk koşmaktır! vatandaşları uyarıyoruz.

Aydınlı Mehmet Hoca uyarıyor fal baktırmak haramdır.

4583 Toplam Gösterim
Fal bakmak şirk koşmaktır! vatandaşları uyarıyoruz.

Fal Bakmak Şirk Koşmaktır

Fal bakmak veya baktırmak, günümüzde özellikle de kadınlar arasında git gide yaygınlaşmaktadır. Bir araya gelinen günler olsun, yemekten sonra veya gün boyu yaşanan yorgunluğu atmak için içilen türk kahvelerinin ardından fincanı tabağına ters kapatıp dilek dilemek gelenek haline gelmiştir. Ayrıca günümüzde kahve falı hariç bir sürü fal bakma çeşidi vardır. Bunların en bilinenleri arasında, tarot kartlarıyla fal bakmak, el falı bakmak, bakla falı, suya bakarak haber verme, yıldız falları, kağıt falları, hatta burçlara göre fallar vardır.  Her ne çeşit fal bakılırsa bakılsın dinimizde bu tür gelecekten haber vermeye çalışılan şeylere yer yoktur. Hatta bir hadiste fal baktıranların inanmadan, eğlencesine bile olsa kırk gün namazının kabul olmayacağının yazdığı söylenmektedir.

Fal Baktırmak ve İman

Bu konuda bir çok hadis olduğu bilinmekte ve söylenmekte olduğundan, inanç olarak bakıldığından fal baktırmak veya fal bakmanın inanılmadan da olsa yapılması insanı imandan çıkartabileceği bilinmektedir. Fal baktırmak insanı psikolojik olarak da kötü ekleyebilir. Falcıların söylediği sözler yüzünden insanlar birilerine kin besleyebilir veya düşmanlık yapabilirler. Bu yüzden inancımıza göre fal baktırmanın imanı bile etkileyebileceği hatta çeşitli farklı günahlara da sürükleyebileceği söylenir.

Fal Baktırmak Dinimizde Haramdır

Gelecekten bilgi verebileceğini zanneden veya insanları bu sebeple kandırmaya çalışan insanların günahları Allah’a şirk koşmaktır. Dinimize göre, gelecek Allah’ın takdirindedir. Geleceği sadece Allah bilir. İnsanlar sadece Allah’tan gelecekle ilgili her şeyi isteyebilir. Bu davranışın aksi bir davranış yani bir insandan, gelecek ile ilgili haber veya gelecekle ilgili bir nesne bir yaşam değişikliği istediğinde veya insanlara bunu vaat ettiğinde Allah’a şirk koşmuş olur. Şirk koşmak bilindiği gibi en büyük günahlardandır. Falcılar, gelecekten bilgiler vererek kehanette bulunuyorlar, cinlerden haber alıp geleceği gördükleri söyleyip insanları kandırıyorlar fakat alimlerin söylediklerine göre ve dinimizde yazılı olana göre, cinlerde geleceği göremezler. Türkiye’nin tek yaşayan havas alimi olarak bilinen Aydınlı Mehmet Hoca da cinlerin uzun yıllar yaşayabildiğini ve bu yüzden sadece geçmişteki olayları net bir şekilde haber verebildikleri, anlatabildiklerini söylemiştir.

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE