Cumartesi, 11 Temmuz 2020
.
.
chevron_left chevron_right
adscode
Gündem

Türkiye, Sincar ve Karaçok Operasyonunu Geç Haber Verdi

ABD sözcüsü Albay Dorrian, Türkiye'nin Sincar ve Karaçok dağına yapılan hava harekatından kendilerini geç haberdar ettiğini söyledi. PKK'nın fazla kayıp vermesinin nedeninin bu olduğu tahmin ediliyor.

5034 Toplam Gösterim
Türkiye, Sincar ve Karaçok Operasyonunu Geç Haber Verdi

ABD sözcüsü Albay Dorrian, Türkiye'nin Sincar ve Karaçok dağına yapılan hava harekatından kendilerini geç haberdar ettiğini söyledi. PKK'nın fazla kayıp vermesinin nedeninin bu olduğu tahmin ediliyor.
Türkiye'nin Sincar ve Karaçok'taki operasyonunda 70 PKK'lı terörist öldürülmüş; operasyondan önce ABD, Rusya ve Kuzey Irak yönetimlerine haber verilmesine rağmen PKK'lıların nasıl olup da bilgilendirilmediği ve teröristlerin bölgeyi neden terk etmediği merak konusu olmuştu.
Sorunun cevabı yine ABD tarafından geldi.
ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde PKK terör örgütünün varlığının farkında olduklarını ancak Türkiye'nin kendilerini Sincar ve Karaçok dağına yapılan hava harekatından çok kısa bir süre önce bilgilendirmesi nedeniyle müttefik kuvvetleri bölgeden çekmek için yeterli zaman olmadığından dolayı harekatın sorunlu olduğunu savundu.
Albay Dorrian video konferansla bağlandığı Savunma Bakanlığında (Pentagon) Suriye ve Irak'taki operasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.
"1 SAATTEN AZ ZAMAN KALA HABER VERİLDİ"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak'ın Sincar bölgesinde ve Suriye'nin Karaçok dağında PKK terör örgütü hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği hava harekatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dorrian söz konusu harekattan çok kısa zaman önce haberdar edildiklerini söyledi.
Dorrian, "Saldırıların yapılmasına bir saatten az zaman kala bilgilendirme yapıldı. Bu yeterli bir zaman değil. Bir DEAŞ karşıtı koalisyon ortağı ve bir müttefikten bekleneceği üzere bu bir koordinasyon değil bir bilgilendirme idi sadece." dedi.
ABD askerlerinin Suriye'de vurulan hedeflere 10 kilometre civarında olduğunu ve haber verilen harekatın nereye ve ne zaman yapılacağı konusunda da bir bilgileri olmadığını ifade eden Dorrian "Sahadaki kuvvetlerimizin güvenliğini temin etmek için verilen zaman yeterli değildi." dedi.
ABD'nin Peşmerge veya terör örgütü PYD/PKK'nın askeri kanadı YPG unsurlarını bilgilendirmediğini ifade eden Dorrian saldırıdan sonra da herhangi bir gruba ilk yardım sağlamadıklarını dile getirdi.
"PKK NEREDE OLURSA OLSUN SORUN"

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin saldırılardan PKK'yı sorumlu tutması ile ilgili bir soru üzerine Dorrian, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu ve nerede olursa olsun sorun olduğunu ifade etti.
Dorrian şu ifadelere yer verdi:
"PKK Irak veya Suriye'de olduğu her yerde sorun çünkü terörist bir grup. Ancak burada esas sorun olarak gördüğümüz şey şu: Koordinasyon için yeterince zaman olmaması ve koordinasyondan ziyade bilgilendirmenin olması, iyi olmayan iki şey. ve tabii ki müttefik kuvvetler vuruldu."
PKK'NIN IRAK VE SURİYE'DEKİ VARLIĞINDAN HABERDARIZ

AA muhabirinin "PKK neredeyse sorundur diyorsunuz ama dün bir grup ABD askeri Türk hava unsurlarının Suriye'de vurduğu alanı ziyaret etti ve orada PKK bayrakları ve PKK elebaşının posterleri ile karşılandı. Sizce ABD kuvvetlerinin ABD terör listesine alınmış bir terör örgütünün mensupları ve sempatizanlarınca karşılanması tartışmalı bir şey değil mi?" şeklindeki sorusuna Ablay Dorrian, "Hava saldırısından zarar gören müttefik kuvvetlerimizin durumunu kontrol etmek için oradaydılar." dedi.
"O zaman PKK bayraklarını taşıyanların Suriye Demokratik Güçleri olduğunu mu söylüyorsunuz. Orada PKK mensupları mı vardı veya kuvvetlerinizin ziyaret ettiği yerlerde PKK'nın olup olmadığını bilmiyor muydunuz?" şeklindeki soruya ise Dorrian "Biz sadece orada müttefiklerimizi ziyaret ettik." cevabını verdi
"PKK'nın Irak'ın belirli bölgelerinde ve Suriye'nin kuzeyindeki varlığını anlıyoruz ama burada söylediğimiz şey, bu saldırılarda kimin vurulduğuna dair koordinasyon ve yeterli zaman sağlanmadı diyoruz."
"YPG'YE SİLAH VERMEDİK"

Genelkurmay Başkanlığının "terör yuvası" haline gelen Irak'ın kuzeyindeki Sincar ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok bölgelerinden Türkiye'ye gönderilen silah ve mühimmatın teröristlerce, güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda kullanıldığına ilişkin açıklamasının sorulması üzerine ise Dorrian YPG'ye silah vermediklerini, verdikleri silahların Suriye Arap koalisyonuna gittiğini ve DEAŞ ile mücadele kullanıldığını savundu.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE