Salı, 19 Kasım 2019
.
.
chevron_left chevron_right
adscode
Siyaset

Sırrı Sakık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerinin görevden alınmasına karşı Ağrı’da yükselen tepkileri bastırmak için Konuştu

Sırrı Sakık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerinin görevden alınmasına karşı Ağrı’da yükselen tepkileri bastırmak için Konuştu

6499 Toplam Gösterim
Sırrı Sakık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerinin görevden alınmasına karşı Ağrı’da yükselen tepkileri bastırmak için Konuştu

Erdoğan'ın 'Seçtiğiniz belediye başkanı nerede?' sorusuna 'Ben vicdanlarda aklanmış bir belediye başkanıyım. Böyle peşin bir mahkumiyet, vicdani ve ahlaki değildir' sözleriyle yanıt verdi.

 

Ağrı'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağrılıların oylarıyla seçilen ve daha sonra görevden alınan eski belediye başkanı Sırrı Sakık'ın yerine mecburen kayyım atadıklarını öne sürerek, "Seçtiğiniz belediye başkanı nerede? Emaneti kime veriyorsanız hesabı ona sormalısınız ama ortada yok. Bırakmış, çekmiş gitmiş" dedi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerine Sırrı Sakık’tan yanıt gecikmedi.

Artı Gerçek’e konuşan Sırrı Sakık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerinin görevden alınmasına karşı Ağrı’da yükselen tepkilileri bastırmak için bu ifadeleri kullandığını söyledi. Sakık, “Bu gün Ağrı’dan çok kişi aradı. Bizim görevden alınmamamızın ahlaki ve vicdani olmadığını Ağrı halkı biliyor. Buna kendi tabanlarının da tepki gösterdiğini biliyorum. Kentte yükselen böylesi bir tepkinin oluştuğunu, bu tepkiyi bastırmak için böylesi bir şey söylüyor. Bizim bir yolsuzluğumuz yok” dedi.

“HAKKIMDA DAVALAR VARDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanının kentte durmadığını ifade etmişti. “Sizin görevden alınmanızın gerekçesi neydir” sorusuna Sakık, “Diğer DBP’li belediyelere ne uygulandıysa, bize de aynı şey uygulandı. Devam eden davalarımız oldu, bunlardan dolayı görevden alındık. Yoksa ‘siz göreve gitmediniz, sizi görevden aldık’ şeklinde bir şey yoktu. Biz siyasetçiyiz. 30 yılı aşkındır bu topraklarda siyaset yapıyoruz. Sözümüzden başka hiçbir silahımız yok. Biz bu ülkenin barışı için, projelerimizi hayata geçirdiğimiz için, bunları yüksek sesle söylediğimiz için böylesi bir şeyle karşı karşıya kalıyoruz” cevabını verdi.

SAKIK, HALKI ŞAHİT GÖSTERDİ

Sakık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hizmet yapmadılar’ sözlerine de tepki gösterdi. Ağrı’da  yaptıkları çalışmaya halkı şahit gösteren Sakık, “Biz enkazı devraldık. Bu enkazı oradaki halkımızla birlikte dişimizle tırnağımızla, bir buçuk yıllık bir süre içerisinde enkazın bütün yükünü omuzladık. Bir kamuoyu araştırması yapılırsa, orada vicdanlarda aklanmış bir belediye başkanıyım. Onun için halka sormak lazım.  Böyle peşin bir mahkumiyet vicdani ve ahlaki değildir. Ağrı halkı, yediden yetmişe hepsi bunu biliyor. Türkiye’de en şeffaf belediyeciliği biz Ağrı’da yaptık. Sadece DBP’li seçilmiş belediye meclis üyeleri ile değil, Ak Partili meclis üyeleri ile birlikte yaptık. Bir şey sorulacaksa, halka sorulmalıdır. Vicdanen rahatız bu konuda” dedi.

Türkiye’de DBP’li belediyelere karşı çifte standart uygulandığını ifade eden Sakık, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yolsuzluktan mahkûm olduğunu, beş buçuk yıl ceza almasına rağmen hala görevinin başında olduğunu söyledi.

SAKIK’A YAPTIĞI KONUŞMALARDAN DOLAYI CEZA VERİLMİŞTİ

Demokratik Bölgeler Partisi'nden (DBP) Ağrı Belediye Başkanı olan Sırrı Sakık, Mart 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı. Sakık hakkında, 7 Haziran 2015 genel seçimleri için düzenlenen mitingde yaptığı konuşmadan dolayı, 'Türk milletini aşağılamak' ve 'örgüt propagandası yapmak' suçlarından 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Sakık’ın yerine Ağrı Valisi Musa Işın Belediyesi Başkanlığı'na kayyum olarak atandı.

kaynak ARTI GERÇEK

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE